10 lutego świętujemy rocznicę Zaślubin z Morzem – ceremonii, podczas której symbolicznie przyłączono tereny nadmorskie do Niepodległej Polski. Dla miejscowych środowisk jest to rocznica powrotu w granice Ojczyzny. 6 lutego 2005 już drugi raz z rzędu uczestniczyliśmy w uroczystościach rocznicowych w Wejherowie (odbywają się zawsze w niedziele przed 10 lutym).


          Udało się wystawić trzech w pełni umundurowanych piechurów (Przemek, Michał i Piotr - kolega z zaprzyjaźnionej grupy Krakusów) -  w sam raz na patrol.

Przez ok. 1,5 godziny patrolowaliśmy rynek Wejherowa i okoliczne uliczki. Nasza trójka skutecznie przyciągała wzrok przechodniów. W końcu nie na co dzień widuje się w centrum Wejherowa w pełni wyposażonych żołnierzy II RP. Do tego atrapy Mauserów z nałożonymi bagnetami musiały wzbudzać respekt.


        W tym czasie odbywała się rocznicowa msza święta. Po jej zakończeniu dołączyliśmy do reszty uczestników uroczystości. Pochód uformowany przez zaproszonych gości, orkiestrę wojskową, kompanię honorową oraz grupy rekonstrukcyjne: Gdyński Szwadron Krakusów (konno) oraz nas, przeniósł się z pod kościoła pod płytę pamiątkową na placu Jana Pawła II. Przemarsz był główną atrakcja obchodów. Po tradycyjnych dla takich uroczystości wystąpieniach „oficjeli”, razem z kolegami Krakusami przemaszerowaliśmy pod pomnik Jakuba Wejhera (założyciela Wejherowa).


          Krótka sesja fotograficzna i pokazanie się ludziom zakończyła nasz udział w uroczystościach.

 


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, z tego wydarzenia, w naszej galerii.

Michał Łoś