6 maja 3 członków GRH "2-go Morskiego Pułku Strzelców" wyjechało do Jastarni w celu zwiedzenia przedwojennej lini umocnień, przeprowadzenia ćwiczeń, oraz pozyskania materiałów na stronę grupy.

W miejscu tym, w maju 1939 roku, rozpoczęto budowę linii umocnień zlożonej z obiektów ciężkich, w pierwszej lini oraz lekkich, polowych, położonych w drugiej. Schrony ciężkie zdołano wykończyć (niestety nie zdołano dowieźć całego wyposażenia, w tym dwóch kopuł pancernych dla działek p-panc), a z obiektów lekkich tylko jeden.Jastarnia, 06-05-2006

Pierwszym miejscem zwiedzonym przez nas był “Sabała”, ciężki schron bojowy. Następnie odwiedziliśmy obiekt o nazwie “Sęp” znajdujący się na północnej plaży, później “Saragossa” znajdujący się zaraz obok “Sępa”, lecz za wydmą oraz schron “Sokół” położony na południowej plaży. Oprócz ciężkich zwiedziliśmy również lekki schron oraz przeszkody przeciwczołgowe, zbudowane z wbitych pod kątem szyn kolejowych. Zapora taka stanowiła bardzo dobrą obronę przed atakiem lekkich czołgów, używanych na początku wojny.

Schrony oraz zapora zostały odrestaurowane przez Pro Fortalicium, we współpracy z lokalnymi władzami. Efekt ich pracy jest budujący zwłaszcza, że w pamięci mieliśmy opłakany stan obiektów z czasow pierwszych naszych odwiedzin tego miejsca. Obecnie wszystkie obiekty fortyfikacji zostały całkowicie odnowione i są przywracane do stanu z 1939 roku. Wypompowano wodę, wnętrza wyczyszczono, ściany odnowiono i pomalowano w kamuflaż, oczyszczono teren wokół, odnowiono maskowanie.

Jastarnia, 06-05-2006Nasza obecność, w tym historycznym miejscu, ożywiła je na chwile gdyż nie jest ustalona sprawa “załogi” schronów na czas sezonu. Kilkoro turystów zadało nam pytania związane z tym miejscem jak i mundurami była więc okazja do małego wykładu. Podczas wypadu zorganizowaliśmy sobie małe Jastarnia, 06-05-2006ćwiczenia z zajmowania pozycji strzeleckich oraz skrytego poruszania się w styczności z nieprzyjacielem. Te krótkie zajęcia zostały uwiecznione na filmie oraz w postaci zdjęć.

Zapraszamy w to miejsce gdyż daje możliwość zapoznania się z polskimi umocnieniami w dobrym stanie zachowania.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, z tego wydarzenia, w naszej galerii.

Przemysław Michalski