Ćwiczenia w Grupie oraz upamiętnienie powrotu z Zaolzia do nowych koszar.

       Wzorem zeszłego roku nasza grupa pojechała na manewry połączone z upamiętnieniem powrotu Baonu z Zaolzia. Terenem naszych działań były okolice poligonu wojskowego w Grupie pod Grudziądzem. Tym razem nie byliśmy sami, ponieważ odwiedzili nas Koledzy z grupy rekonstrukcji historycznej działającej przy Stowarzyszeniu Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty, w składzie Mirella, Marcin, Sebastian oraz Piotr.

       Zebraliśmy się w piątek wieczorem w Grudziądzu. Po przybyciu na kwaterę dokonaliśmy przeglądu mundurowego oraz przygotowaliśmy ekwipunek. Na teren poligonu wyruszyliśmy wczesnym rankiem z grudziądzkiego dworca kolejowego. Przechodząc przez miasto wzbudziliśmy niemałe zainteresowanie Grudziądzan. Po dotarciu na miejsce ćwiczeń rozpoczęliśmy gry taktyczne, które polegały m.in. na przemieszczaniu się w szyku przy wzajemnym ubezpieczaniu. Co jakiś czas szperacz był wysyłany do rozpoznania przedpola.

       Następnym etapem ćwiczeń były zajęcia z musztry. Powtórzyliśmy zespołową musztrę z bronią oraz podstawowe szyki i formacje. Miało to na celu odświeżenie starych nawyków. Po krótkim odpoczynku ponownie zajęliśmy się grą terenową, tym razem wzbogaconą o przygotowanie stanowisk obronnych przy drodze. Niestety, czas upływał nieubłaganie i gdy zaczęło się ściemniać, powróciliśmy do miasta.
Po przybyciu na kwaterę miało miejsce uroczyste spotkanie, podczas którego podzieliliśmy się opłatkiem oraz podsumowaliśmy kończący się rok.

      W niedzielę powróciliśmy z Grudziądza do Gdyni. Z dworca głównego przemaszerowaliśmy do koszar Baonu (obecnie szpital im. PCK). Tam odbyła się odprawa i akcja została zakończona. Podsumowując, całe wydarzenie było bardzo udane. Kolegom ze Skierniewic dziękujemy za przyjazd. Do zobaczenia w przyszłym roku!


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

Jakub Biłyk