Ckm wz. 08

Historia


   Po pokazie, w Niemczech w 1888, skonstruowanego, w 1884 roku, przez Hirama Maxima ciężkiego karabinu maszynowego, zdecydowano się kupić licencję. Od 1901 roku rozpoczęła się jego produkcja w zakładach w Spandau jako Maschinengewehr 01. Jednak szeroko rozpowszechnił się, produkowany od 1908 roku, model 08 (nazwany później MG08) będący rozwinięciem MG01. Oprócz fabryki w Spandau MG08 były produkowane w prywatnej firmie Deutsche Waffen und Munitions Fabriken (DWM) w Berlinie.


   Choć większość MG08 była posadowiona na podstawie saneczkowej w zakładach DWM skonstruowano i wytwarzano również podstawę trojnożną.

   Do Polski ckmy wz. 08 trafiły przede wszystkim z arsenałów armii niemieckiej jakie znajdowały się na terenach polskich, również jako zdobyczne w Powstaniu Wielkopolskim oraz z zakupów z Francji (była ona w posiadaniu dużych ilości zdobycznej broni niemieckiej). Maximy stanowiły podstawowy ciężki karabin maszynowy WP w latach 20. W kawalerii ckm wz. 08 byl posadowiony na zmodyfikowanej, trójnożnej podstawie od ckm Schwarzlose MG M.07/12 (wynikało to z posiadanych siodeł jucznych, które nie mogły pomieścić podstaw saneczkowych), a od początku lat 30 również na trójnożnej podstawie "Borek" wykonywanej w Krakowie.

   Na początku lat 30, w związku z wprowadzeniem do uzbrojenia ckmu wz. 30, zaczęto wycofywać Maximy z jednostek pierwszoliniowych.

   10 ckmów wz. 08 było na wypoasażeniu kompani ciężkich karabinów maszynowych w 2 batalionie strzelców morskich w Gdyni (pozostałe dwa to ckm wz. 30).

Przeznaczenie


   Ckm wz. 08 był najmniejsza jednostką ognia kompanii karabinów maszynowych. Zadaniem było niszczenie i obezwładnianie przede wszystkim środków ogniowych oraz sił żywych nieprzyjaciela, wsparcie ruchu własnych oddziałów, uniemożliwienie ruchu i ognia nieprzyjaciela.

Obsługa i jednostka ognia


Obsługa pojedyńczego karabina maszynowego składa się z:

- karabinowego
- celowniczego
- taśmowego
- pierwszego amunicyjnego
- drugiego amunicyjnego
- pomocniczego

Jednostka ognia pojedyńczego karabinu wynosi 2000 nabojów, zataśmowanych w 250 nabojowe taśmy i przenoszona w 8 skrzynkach.

Działanie ckmu


   Na samoczynne działanie tego karabina składają się dwie siły główne, tj. siła odrzutu i siła sprężyny.
   Siła odrzutu cofa suwadło, a następnie, poprzez cofającą sie rączkę zamkową, powoduje odryglowanie zamka i jego cofnięcie sie, zaś siła sprężyny, rozciągniętej przy tym cofaniu, powraca je do pierwotnego położenia.
   Zamek wyciąga łuskę z lufy i nowy nabój z donośnika, suwadło uruchamia mechanizm przesuwu taśmy. Cofające sie zamek i suwadło, poprzez obrotnicę i łancuszek napinają sprężynę główną. Rozpoczyna się ruch powrotny, który zapoczątkowują lufa z suwadłem (rączka zamkowa odpycha suwadła z powrotem), następnie rusza zamek wyrzucając łuskę na zewnątrz i wprowadzając nowy nabój do lufy. Na koniec ruchu w przód zamek rygluje lufę. Po zaryglowaniu podniesiony zostaje bezpiecznik igliczny i następuje strzał.

Budowa


   Karabin składa się z chłodnicy, komory zamkowej, donośnika, tylców, przyrządu celowniczego, urządzenia sprężynowego, lufy, suwadła, mechanizmu zamkowego oraz podstawy.

Dane techniczne


Kaliber 7,92 mm

Długość:

        Długość broni 1200 mm

        Długość lufy 720 mm

Masa:

        Masa broni 23 kg (bez wody w chłodnicy 19,7 kg)

        Masa lufy 1,8 kg

        Masa podstawy 31 kg

        Masa taśmy z nabojami 7,26 kg

Celownik:

        Najniższy 400 m (celownik mechaniczny)

        Najwyższy 2000 m (celownik mechaniczny)

        Najniższy 100 m (celownik optyczny)

        Najwyższy 2000 m (celownik optyczny)

Prędkość początkowa pocisku 860 m/sek.

Donośność:

        Maksymalna 4000 m

Szybkostrzelność:

        Szybkostrzelność praktyczna 250 do 300 strz./min


ckm wz. 08 Maxim ckm wz. 08 Maxim ckm wz. 08 Maxim ckm wz. 08 Maxim
ckm wz. 08 Maxim ckm wz. 08 Maxim
Juliaauctions.net Belgian Fortifications


Ciekawe strony o MG08:

- Rodzina karabinów Maxim
- Odbudowa podstawy saneczkowej do MG08
- Strona o MG08
- Strona grupy rekonstrukcyjnej pokazuącej żołnierzy kompanii ckm z I WŚ
- Galeria współczesnych zdjęć MG08
- Taśma do MG08

Źródła: Wikipedia
"Instrukcja o broni piechoty. Karabiny Maxima" wydanie 1930
Ppłk. Józef Kwaciszewski "Karabin maszynowy Maxim 08" wydanie 1924
Przemysław Michalski